WYSZUKIWARKA

Szukaj w:
wiadomości sportowe

Zobacz również:

[więcej...]

GŁÓWNE MENU

Wiadomości:

Informacje:

Programy edukacyjne

Plan lekcji:

Nasze galerie:

[ więcej... ]



O stronie:


Webmaster

Statystyka serwisu

Administrowanie serwisem

Podziękowania dla firmy
PLOCMAN
za udostępnienie serwera


Wydrukuj

[ Wykaz tematów działu ]

Młodzi z GCE : Gostynin to miasto o ciekawej i bogatej historii

10 maja 2017 roku młodzież Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego uczestniczyła w spacerze historycznym „Gostynin wczoraj i dziś” zorganizowanym w ramach Tygodnia Bibliotek Przewodnikiem była Pani Zyta Mórawska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gostyninie. Spacer wzbogacono o wystawę starych zdjęć przedstawiających dawny Gostynin. Spotkanie rozpoczęło się na Rynku Miejskim, ponieważ dawniej i obecnie stanowi on najważniejsze miejsce spotkań mieszkańców, a w przeszłości także był miejscem handlu wymiennego. W budynku Urzędu Miasta przed wojną znajdowało się Gimnazjum Żeńskie.

Na ul. Floriańskiej pokazany został teren, na którym znajdował się Zakład Mleczarski (w pobliżu piekarni państwa Podlewskich). W miejscu dzisiejszych bloków mieszkalnych przy ul. Wyszyńskiego, na przestrzeni lat, usytuowana Synagoga oraz cegielnia Warto dodać, że w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej znajdowała się pierwsza sala kinowo – teatralna w Gostyninie, po drugiej stronie ulicy zaś były jatki targowe, które stanowiły centralny punkt handlu wymiennego, była tam rzeźnia, a w czasach okupacji Niemcy założyli więzienie sądowe.

Na ul. Rynek, w okolicy „Starej Apteki”, prezentowane było ujęcie fotograficzne w stronę ul. Jana Pawła II. W obecnym budynku PEPCO, w czasach okupacji niemieckiej znajdowała się karczma, do której wstęp mieli tylko Niemcy. W czasach PRL–u był tam sklep spożywczy SAM. W dzisiejszym zakładzie fotograficznym była oberża, obok zakład fryzjerski. Widok obejmował Kościół, który niczym nie przypomina aktualnej budowli. Budynki handlowe (sklepy odzieżowe, mięsny, drogeria) znajdują się na miejscu prezentowanej na fotografiach zajezdni autobusowej, budynków kasowych i stanowisk odjazdów autobusów.

.Przy ul. Legionów Polskich znajdowała się cerkiew z dzwonnicą, którą rozebrano po odzyskaniu niepodległości. Podczas wojny budynek nazywano "maglem" z racji nietypowego stosowania przesłuchań przez Niemców na Polakach i Żydach. Przed wojną w czasie zaborów w budynku mieszkali nauczyciele i urzędnicy rosyjscy, również stacjonowali carscy żołnierze. To ciekawe miejsce z bogatą historią miało różne przeznaczenia, stanowiło między innymi mieszkania socjalne. Ul. Legionów Polskich nosiła nazwę ul. Wesołej, w jednym z budynków był klub oficerski, a w innym odbywały się próby orkiestry pułku. Z powodu rozlegającej się muzyki nazwano ulicę Wesołą. Na ul. 3 Maja pani koordynator zaprezentowała budynek Gimnazjum Męskiego, obecnie budynek Liceum Ogólnokształcącego., a potem ul. Parkową, gdzie znaczna część terenu pozbawiona była zabudowań stanowiła tzw. Czarny Ogród. Nazwa pochodzi od wysokiego zalesienia tworzącego półmrok. Na ul. Zamkowej znajdował się młyn , a w czasie okupacji była tam brama wjazdowa do getta żydowskiego.

Spacer zakończył się przedstawieniem historii zamku gostynińskiego i pobytem na nim, gdzie grupa turystów , a wśród nich min. uczniowie Technikum w GCE: Ewelina Wasiak, Wiktoria Matusiak, Samuel Ledzion i Wiktor Rękawiecki zostali ugoszczeni pysznym ciastem.

Szczegółową historię Zamku przedstawił pan Tomasz Paszkiewicz, pracownik placówki.

Dziękujemy za ciekawy i profesjonalny sposób przedstawienia historii o naszym mieście

Uczniowie Technikum Budowlanego pod opieką profesor Renaty Śnieć

Na początek strony


Dodano przez: B.Ł. Ostatnia modyfikacja: 2017-05-15 10:47:21

Copyright © GCE BŁ 2005. Ostatnia modyfikacja: 2018.02.13 - 15:10


[strona główna] | [programy edukacyjne] | [wiadomości szkolne] | [wiadomości sportowe] | [wiadomości samorządu] | [WDN] | [ODiDZ] | [CKP] | [internat] | [rekrutacja] | [egzaminy] | [komunikaty]