WYSZUKIWARKA

Szukaj w:
wiadomości szkolne

Zobacz również:

[więcej...]

GŁÓWNE MENU

Wiadomości:

Informacje:

Programy edukacyjne

Plan lekcji:

Nasze galerie:

[ więcej... ]O stronie:


Webmaster

Statystyka serwisu

Administrowanie serwisem

Podziękowania dla firmy
PLOCMAN
za udostępnienie serwera


Wydrukuj

[ Wykaz tematów działu ]

Tradycji stało się zadość- studniówka 2018

Już 13 stycznia 2018 roku młodzież klas maturalnych Technikum i Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych tanecznym rytmem oznajmiła, że do matury... tylko 100 dni pozostało. Tradycyjnym polonezem, do którego choreografię przygotowała wychowawczyni klasy 4 tż/Th – pani profesor Anna Rucińska rozpoczął się bal studniówkowy młodzieży Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego w Sali Bankietowej Gracja w Gostyninie Po powitaniu i przemówieniu maturzystów- Angeliki Molik i Wiktora Rękawieckiego piekne i wzniosłe życzenia skierowali do młodzieży goście: wicestarosta gostyniński – pan Jan Kazimierz Krzewicki., wójt Gminy Gostynin- pan Edmund Zieliński, a ksiądz Jarosław Kowalczyk zauważył w swym przemówieniu, że od studniówki zaczyna się etap podejmowania ważnych decyzji przez młodych ludzi.

Skąd właściwie wzięła się idea organizowania Studniówki? ..

Przyjmuje się, że po raz pierwszy musiała się pojawić po roku 1812, kiedy to reformator pruskiego szkolnictwa, Wilhelm von Humboldt, ustanowił egzaminy dojrzałości. Początkowo niewiele szkół średnich miało prawo do przeprowadzania matury. 22 lata później wprowadzono podział egzaminu na część pisemną i ustną. Zanim egzamin stał się powszechnym zakończeniem średniego etapu edukacji musiało upłynąć sporo lat, ale już od początku wyróżniał zarówno szkoły, w których odbywały się egzaminy, jak i osoby, które mogły wykazać się maturalnym świadectwem.  Egzamin początkowo był nie tyle przepustką w dorosłość, ile gwarantował dobrą pracę. Ten fakt mobilizował młodych ludzi do intensywnej nauki. Dlaczego okres pomiędzy balem a egzaminem maturalnym wynosi około sto dni? Być może dlatego, że trzy miesiące zostały uznane za okres wystarczający na powtórzenie i utrwalenie przyswojonych wiadomości. Być może też ten czas wyznaczyło europejskie zamiłowanie do okrągłych liczb. Na pewno nie ma wątpliwości co do pochodzenia nazwy – słowo ,,studniówka” mówi samo za siebie. Oczywiście zabawa musi odbyć się na około 100 dni przed maturą. Jest to magiczna granica – od tej pory nie ma czasu na rozrywki, należy się wziąć do pilnej nauki.

Studniówka musi rozpocząć się polonezem i należy zastosować się do wszelkich przesądów, które mają zapewnić powodzenie na maturze. Jednym z nich jest obowiązkowo czerwony element bielizny. To zdecydowanie najlepiej znany studniówkowy przesąd. Tradycja mówi, że aby zapewnić sobie powodzenie na maturze, dziewczyny powinny założyć na studniówkę czerwoną bieliznę i to koniecznie na lewą stronę. Tę samą bieliznę należy też mieć na sobie w dniu matury, oczywiście założoną już na prawą stronę. Pamiętały o tym wszystkie maturzystki, utrwalono ten fakt również na zdjęciach.

 

Wiecej zobacz w galerii

Na początek strony


Dodano przez: B.Ł. Ostatnia modyfikacja: 2018-02-11 23:48:02

Copyright © GCE BŁ 2005. Ostatnia modyfikacja: 2018.12.04 - 09:48


[strona główna] | [programy edukacyjne] | [wiadomości szkolne] | [wiadomości sportowe] | [wiadomości samorządu] | [WDN] | [ODiDZ] | [CKP] | [internat] | [rekrutacja] | [egzaminy] | [komunikaty]