WYSZUKIWARKA

Szukaj w:
wiadomości szkolne

Zobacz również:

[więcej...]

GŁÓWNE MENU

Wiadomości:

Informacje:

Programy edukacyjne

Plan lekcji:

Nasze galerie:

[ więcej... ]O stronie:


Webmaster

Statystyka serwisu

Administrowanie serwisem

Podziękowania dla firmy
PLOCMAN
za udostępnienie serwera


Wydrukuj

[ Wykaz tematów działu ]

Młodzież Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego na obchodach Powiatowego Dnia Strażaka

 

Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna to instytucje cieszące się największym zaufaniem społeczeństwa, które działają dla naszego wspólnego dobra w czasie klęsk żywiołowych, pożarów, pandemii i innych zagrożeń. Patronem strażaków jest święty Florian.

Św. Florian z Lauriacum – był żołnierzem i urzędnikiem cesarza rzymskiego. Według tradycji był rzymskim oficerem, który stanął w obronie prześladowanych chrześcijan. Został za to strącony z kamieniem u szyi do rzeki Anizy. Uznano go męczennikiem.

Według legend już gdy był dzieckiem, ugasił pożar domu, a jako święty uratował węglarza, który wpadł do żaru, ale zdążył westchnąć imię Floriana. Święty Florian żył pod koniec III wieku naszej ery, w prowincji rzymskiej Noricum (obecnie środkowa Austria), w młodości rozwijał karierę wojskową. Wsławił się tym, że pospieszył z pomocą uwięzionym przez namiestnika rzymskiego chrześcijanom. Przeciwstawił się w ten sposób rozkazom cesarskim, a na dodatek odmówił wyparcia się chrześcijaństwa. Został za to umęczony, a jego ciało wrzucono do rzeki - miało to miejsce 4 maja 230 r. Jest jednym z nielicznych patronów, którzy mocno tkwią w tradycji i świadomości mieszkańców znacznej części Europy Środkowej. Prawie każdy dorosły człowiek pamięta wizerunek Świętego z nieodłącznym atrybutem - naczyniem z wodą, którą gasi płonący budynek, a także zna rodzaj opieki jaką sprawuje. Przypisywano mu obok funkcji wojskowych dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.

15 maja 2021 r odbyły się obchody Powiatowego Dnia Strażaka w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie.

Z uwagi na konieczność zachowania reżimów sanitarnych spowodowanych wciąż panującą pandemią koronawirusa SARS-Cov-2, obchody miały charakter kameralny i zostały ograniczone do uroczystego apelu, podczas którego wręczono funkcjonariuszom nominacje na wyższe stopnie służbowe, odznaczenia i wyróżnienia.

Młodzież z Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie kucharz zapewniła obsługę kulinarną strażackiej grochówki, oczywiście pod kierunkiem nauczyciela praktycznej nauki zawodu i zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Miła obsługa, profesjonalizm uczennic i smak naszej grochówki cieszyły się z dużym uznaniem.

 

Anna Majchrzak

Wicedyrektor Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego

 

 

Wiecej zobacz w galerii

Na początek strony


Dodano przez: B.Ł. Ostatnia modyfikacja: 2021-05-18 20:12:26

Copyright © GCE BŁ 2005. Ostatnia modyfikacja: 2021.10.19 - 19:56


[strona główna] | [programy edukacyjne] | [wiadomości szkolne] | [wiadomości sportowe] | [wiadomości samorządu] | [WDN] | [ODiDZ] | [CKP] | [internat] | [rekrutacja] | [egzaminy] | [komunikaty]