Integracja pokoleń na warsztatach kulinarnych w GCE

Integracja pokoleń  na warsztatach kulinarnych w GCE

„Obowiązkiem każdego pokolenia jest dzielenie się wiedzą z tym, które po nich następuje”

Lisa See

O tym, że młodzi mogą wiele nauczyć się od starszego pokolenia przekonali się uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych  oraz  początkujący kucharze z branżowej szkoły na warsztatach kulinarnych z  5 przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gostyninie. Tematem warsztatów zorganizowanych w nowoczesnej pracowni żywieniowej w Gostynińskim Centrum Edukacyjnym w dniu 18 listopada 2022 roku były potrawy regionalne z różnych stron Polski, a w szczególności: kwaśnica z kuchni góralskiej, kapusta modra po śląsku (czerwona) , kaczka pieczona z jabłkami , zrazy po staropolsku, jabłecznik, skubaniec występujący na Mazowszu pod nazwą pleśniak, kasza po staropolsku. Młodzi uczniowie- dzięki doświadczeniu i zaradności starszych uczestników-mogli nauczyć się, że nie marnuje się żywności i nawet z niewielkich resztek można przygotować następne posiłki. W ten sposób dodatkowo powstały surówki i koktajl z jarmużu- jednej z najstarszych odmian kapusty. Wspólne gotowanie  stało się także  okazją do przyjacielskich pogawędek i wymiany poglądów na tematy żywieniowe przy elegancko zastawionym stole przygotowanymi podczas warsztatów potrawami.

Dyrekcja szkoły składa podziękowania pani koordynator Magdalenie Garstce  i przedstawicielom Uniwersytetu Trzeciego Wieku za wspólne zmierzenie się z różnorodnością polskiej kuchni regionalnej, wymianę żywieniowych doświadczeń i uatrakcyjnienie zajęć praktycznej nauki zawodu w branży gastronomicznej.

Organizatorami warsztatów kulinarnych w ramach projektu: Integracja pokoleń były: wicedyrektor szkoły Anna Majchrzak i pani Jolanta Wasińska- nauczyciel praktycznych przedmiotów zawodowych z branży gastronomicznej .

Więcej w tej kategorii: XXVII Biesiada Literacka »